Jag är en av de många som mer än gärna köper hem olivolja under mina resor. Det är på marknader du gör de stora klippen och ibland hittar jag den olivolja jag älskar och ju större dunk desto bättre.
Det bästa är att få njuta av olivolja i flera månader framöver, samtidigt som det ofta dyker upp ljuva reseminnen. Mallorca etsade sig fast i både hjärta och gom när jag fann en 5-liters dunk olivolja på en bakgata i Inca för länge sedan.
Provsmaka alltid olivoljan så den passar din smak. Ofta är det stolta mathantverkare du möter på marknaden och de låter dig gärna smaka. Det finns en stor variation av smaker. Den milda för all typ av matlagning och som även är bra att steka i. Den peppriga att smaksätta med. Variationen däremellan passar allas olika smakpreferenser.
Olivoljan är grunden i all matlagning på Mallorca. Ofta får jag frågan hur jag kan använda så mycket olja? Det enkla svaret är att livet är för kort för att inte sätta guldkant på! Olivoljan ska förvaras svalt och mörkt, då håller den längre.
Här kommer lite guldkants-tips:
- Doppa bröd i olivolja, strö sedan över flingsalt, mums!
- Smaksättning med olivolja funkar på det mesta, salladen, pastan, rostade rotsaker eller kål.
- Extra gott är olivolja över nykokt potatis tillsammans med persilja och flingsalt.
Här ett recept på långbakade tomater som får bada i olivolja. Ha tålamod för väntan är mödan värd. Gott att äta direkt och är en underbar konserveringsmetod!
Gör så här:
- Skär tomterna i fyra delar och tryck ner dem i steriliserad* glasburk (ca 3 dl burk). Varva med salt, peppar och tunna skivor av vitlök under tiden du fyller på och gärna någon färsk örtkrydda som oregano, kyndel, timjan eller basilika.
- Häll på några matskedar olivolja och lägg locket över.
- Ställ in burkarna i 125 graders varm ugn tills de bubblar.
- Ute ur ugnen drar man åt locket och vänder burkarna upp och ner och låter dem svalna.
När du vänder upp och ner på dessa tomatburkar så håller du luften borta och du kan njuta av både tomat och olivolja länge. En guldkant och en riktig lyx att plocka fram välsmakande tomater och olivolja mitt i vintern!
*Sterilisera burkarna genom att låta glasburken stå i 100 graders ugn i 10 min och koka locken i 5 min.
Recept & foto: Helena Appelqvist
Du kan hitta mer inspiration kring mat på Helenas blogg: www.helenaheltenkelt.com