Lågprisbolagen i Europa som Norwegian, Ryanair, easyJet, Vueling och många, många fler har gjort Palmas flygplats, Son Sant Joan, till en av de mest trafikerade runt Medelhavet.
I fjol passerade drygt 26 miljoner resenärer genom spärrarna. Nytt rekord! Under året var det fyra månader i följd med fler än fyra miljoner resenärer per månad. Ökningen av passagerare har pågått under 32 månader i rad.
I år kommer ännu fler. Siffran 27 miljoner cirkulerar bland flygbolagen och researrangörerna.
Flygplatsen har en lång historia. Faktiskt ända tillbaka till det kommersiella flygets ”take-off” på 1920-talet. Modernisering och anpassning till den växande chartertrafiken kom under 1950-talet. Första miljonen resenärer kunde prickas av 1962 och den andra miljonen nåddes redan tre år senare.
Under sommarens intensivaste dagar sker över 1 000 starter och landningar varje dag. Nästan i nivå med London Heathrow Airport. Som är Europas största flygplats. Och ansvariga för flygplatsen säger att kapacitet finns för att hantera 66 starter eller landningar i minuten.
Alltså 1 600 flygplan på ett dygn!