Rik, rikare, rikast

Amancio Ortega är Spaniens rikaste man, ja i hela Europa och på fjärde plats i världen. Nästan 79 miljarder dollar enligt amerikanska affärstidskriften Forbes. En förmögenhet som från mars i år vuxit med nästan 7 miljarder dollar.

Sin förmögenhet har han tillsammans med avlidna hustrun Rosalia skapat med klädkedjan Zara och idogt plöjt ner vinsterna i fastigheter runt om i världen.

Som många superrika äger han också ett fotbollslag, Deportivo la Coruña som spelar i La Liga.

Dottern Sandra Ortega lämnar också ett ordentligt bidrag till familjens hög med pengar – god för 6,7 miljarder dollar just nu och på 209:e plats i världsrankingen. Näst rikast i Spanien efter pappan.

Hon arbetar inte i företagsgruppen utan är engagerad i stöd till människor med funktionsnedsättning.

Kläder kan skapa en framgångssaga, så också att bygga och driva hotell. Och då på Mallorca.

 Miguel Fluxà Rosselló kommer från en mallorkinsk affärsfamilj med anor från 1800-talet. De senaste 30 åren har han skapat ett hotellimperium, Grupo Iberostar, med huvudkontor i Palma. Med en förmögenhet på 4,5 miljarder dollar är han Spaniens fjärde rikaste person.

Tränger sig före gör Juan Roig, som med fru och bror äger livsmedelskedjan Mercadona med över 1600 affärer spridda över Spanien. Han har väckt uppmärksamhet genom att dela ut 25 procent av vinsten varje år till sina 79 000 anställda.

Roigs förmögenhet är sex miljarder dollar.

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Senaste nyheter

Överetablering av fastighetsmäklare på Mallorca

Fastighetssektorn på Mallorca har genomgått en betydande förändring, med en märkbar ökning av nya fastighetsmäklarkontor, särskilt utländska och lyxiga, enligt José Miguel Artienda, ordförande för API-föreningen för fastighetsmäklare. Hans Lenz

Läs mer »

Adventsstämning i Palma

Julbelysning, julkrubbor, julmarknader och julmusik! Mallorcapodden ger de bästa tipsen för att fånga adventsstämningen på Mallorca. Dessutom får Helena och Catharina massor av skrattanfall, särskilt när Mick Jagger drar ner

Läs mer »
NYHETSBREV
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).