Den vänsterradikala gruppen Arrans attack mot restaurangen Mar de Nudos i Palma för några veckor sedan har upprört premiärminister Rajoy.
Efter en lunch med kung Felipe på dennes sommarresidens Marivent i Palma följde en pressträff.
Rajoy fördömde då i hårda ordalag Arrans aktion och gruppens politiska agenda.
Premiärministern ställde sig helt främmande till tanken varför någon skulle vilja skada turismen på Balearerna.
Rajoy tycker att just turismen spelat en nyckelroll för att ta Spanien ur sin djupa ekonomiska kris. Att landet har ett ordentligt plus i sina betalningar mot utlandet är till stor del turismens förtjänst.
Och många människor har turismen att tacka för att de äntligen har ett arbete att gå till. I slutet av juni jobbade 2,5 miljoner spanjorer i näringen.
Så varför denna motvilja?
Arran vänder sig mot turismen för att den skapat stora problem på bostadsmarknaden och att jobben är osäkra. Så lyder deras analys.
De vill expropriera hotellen, köpcentra och tema-parker. Lyxiga marinor som Port Adriano ska stängas ner och turismen beskattas hårdare. Bostadsmarknaden måste regleras för att garantera att alla kan bo anständigt.
Rajoy avfärdar Arrans program som ett uttryck för ”radikal extremism”.