Balearernas arbetsmarknadsminister Iago Negueruela är glad idag. Och det har han all anledning att vara.
Balearernas ekonomi tuffar nämligen på som aldrig förr. Åtminstone i en takt som vi inte sett skymten av sedan början av 2000-talet.
Förra året steg öarnas produktion av varor och tjänster med hela 3,8 procent. Räknat i pengar betyder det i runda tal en miljard euro.
Och utsikterna för 2018 ser ut att lägga ytterligare en miljard euro till öbornas samlade inkomster.
Negueruela påpekar också att Balearernas ekonomi idag är ungefär 10 procent större än strax före krisen började 2008. Spanien som helhet är ännu inte tillbaka på 2008 års nivå.
Så ministern är nöjd.
Dessutom får även löntagarna mer i sina plånböcker. Av miljarden i fjol hamnar 600 miljoner hos löntagarna.
Det betyder att genomsnittsinkomsten på Balearerna blir drygt 25 400 euro, som i sin tur innebär att man hämtat hem hela inkomsttappet sedan 2008.
Så rimligen är även löntagarna nöjda. Åtminstone som kollektiv.