En svensk turist, en kvinna i 40-årsåldern, avled i går på sitt hotellrum i Cala Mesquida på nordöstra Mallorca. Guardia Civil undersöker nu omständigheterna kring dödsfallet sedan det framkommit att kvinnan haft skador i ansiktet som anses ha orsakats av yttre våld. Kvinnans make har varit i förhör hos polisen i Artá, men släppts på fri fot. Enligt maken svimmade kvinnan och han tillkallade ambulans som kom till hotellet.
Ambulanspersonalen genomförde då återupplivningsförsök. Maken menar att det var i samband med dessa åtgärder som kvinnan ådrog sig skadorna i ansiktet. Polisens undersökningar fortsätter under dagen.

Mallorcas egna druvskatter, en introduktion till öns unika vinsorter
När man tänker på spanska viner är det lätt att tänka på Tempranillo eller Garnacha. Men Mallorca har en unik skatt av lokala druvsorter som odlats i århundraden. Flera var









