Son Antem Golf är en del av Marriott’s Club Son Antem Resort, cirka 20 minuters bilresa på motorvägen från Palma de Mallorcas centrum. Anläggningen ligger i vackra omgivningar med skog, gamla olivträd och hisnande utsikt mot Randaberget.
Banan öppnade 2001 och är designade av Francisco López Segalés, som har varit involverad i ett 20-tal banor på det spanska fastlandet och på Balearerna sedan 1990.
Son Antem West är en 18-håls par 72-bana med en längd på 6293 meter som ligger på en slätt och är en av de bästa och mest utmanande golfbanorna på ön.

En del av fairways är smala och små grova, med stora träd på rad på sidorna. Och böljande greener omgivna av bunkrar och stora sjöar.
Greenerna är väl skyddade av bunkrar och vattenhinder. Tre stora sjöar som kommer till spel över fem hål kommer att testa alla spelares skicklighet. Det är också en utmaning för de med låga handikapp, eftersom vissa av hålen är ganska långa och svåra. Starka vindar kan ibland kräva exakta slag till bunkerskyddade greener. Greenerna är av genomsnittlig storlek, men de varierande längderna på hålen komplicerar spelet. Son Antem West Course har två ganska givna signaturhål, och de är hål 9 och hål 18 där greenområdena skyddas av både välplacerade vattenhinder och bunkrar.
Det är en mästerskapsbana och är därmed längre och tuffare speciellt de sista hålen.
Son Antem West har varit platsen för flera viktiga europeiska turneringar, inklusive Audi Quattro Cup, Mallorca Cup och PGA Tour Spanien.
Son Antem Golf Academy erbjuder några av de bästa träningsfaciliteterna på ön. Det finns en cirkulär driving range med massor av utslagsplatser både på gräs och från matta. Träningsfaciliteterna är perfekta både för initiering och perfektion av golf, med en inflygningsgreen med bunkrar och tre träningsgreener och en nästan 1 000 kvadratmeter stor putting green, vilket gör Son Antem till den föredragna golfanläggningen på ön för proffs att ta med deras pro-grupper av golfare.
Restaurangen La Terrassa och klubbhuset ligger i en privilegierad miljö med panoramautsikt över Son Antem East 18:e green. Här kan du njuta av läckra tapas, gourmetburgare, wraps, paella, sallader och smörgåsar samt internationella klassiker.
Banan presenteras utförligt i TEE TIMES Mallorca, den nya golfboken med öns 12 bästa banor. Boken finns bland annat att köpa på Rialto Living i Palma.
Fler golfbanor finns presenterade HÄR
Text och bilder: Peer Eriksson
Missa inga nyheter! Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev HÄR.
Relaterad artikel:












