De fem kvinnorna vet sitt öde. De har tillfångatagits, förnedrats och nu ställts upp för ett gruppfoto som ska användas i propagandasyfte. Nu väntar döden.
Generalen Francos militärkupp i juli 1936 blev snabbt framgångsrik på Mallorca. Upprorsmakarnas falangister hade förberett sig noga och tog herraväldet på ön. Några veckor senare gjorde regeringssidan ett försök att återta ön.
Kapten Bayo landade med sina milismän på östra kusten. Förbanden ryckte in någon mil från stranden, uppenbarligen med planer att nå Palma. Men nu grep Italiens diktator Mussolini in. Han skickade frivilliga soldater och ett antal militärplan som understöd till Franco-sidan. Fienden i luften tvingade Bayo att retirera, lasta sina trupper fartygen och lämna ön.
Den brådstörtade reträtten innebar att delar av styrkan blev kvar. 400 regeringssoldater fanns på stranden vid Sa Coma. De avrättades och grävdes ner i sanden. Sa Coma är idag en populär badstrand. När turistsäsongen är över har nu arbetet börjat med att öppna massgraven och ta tillvara kvarlevorna.

De fem kvinnorna på fotot var sjukvårdare som följde med på kapten Bayos misslyckade landstigning. De har grå overaller och Röda Korsets armbindel. Fyra av kvinnorna ser ner i marken. Den femte blickar trotsigt in kameran.
Länge visste ingen vem de fem kvinnorna var. Någon av de fem tillskrivs en dagbok från deras dagar på Mallorca. Två dokumentärfilmare, Tánia Bolló och Jaume Miró, bestämde sig för det nästan omöjliga: att identifiera dem. De granskade tusentals foton från träningsläger och demonstrationer.
Fyra fick namn i dokumentären Milicianas (2018): María Gracia, Teresa Bellera och de två unga systrarna Mercedes och Daría Buxadé. Den femte förblev okänd. Men eftersom dagboken nämner de fyra andra, tror man att hon är dess författare.
De visste sitt öde. De fördes till kyrkogården Son Coletes och avrättades. När massgravarna nu öppnas har de fyra kvinnornas anhöriga lämnat DNA för att möjligen kunna identifera dem, inte bara på ett foto utan också i verkligheten.
Fler artiklar om Mallorcas historia hittar du HÄR
Kort om Franco
Francisco Franco (1892–1975) var generalen som startade det spanska inbördeskriget och därefter styrde Spanien som diktator i nästan 40 år. Hans regime präglades av hårt förtryck, censur, avrättningar och massgravar. Franco dog 1975, och Spanien började då sin övergång till demokrati.
Ulf Wickbom har skrivit boken Francos terror. Den kommer att säljas med början i Svenska Kyrkan Mallorca den 7 januari 2026. Ovan artikel är hämtad från boken.











