Åtgärder för att hantera turistöverbefolkningen på Mallorca kommer att vara på plats inför turistsäsongen 2025, enligt ett uttalande från Balearernas president, Marga Prohens, under en tal till företagsledare i Palma. Prohens underströk vikten av att ta ”fasta och modiga beslut” för att lösa öarnas ökade turisttryck och att dessa beslut kommer att genomföras inför nästa säsong.
Åtgärder mot överbefolkning
På en middag organiseras av tankesmedjan Economy Circle framhöll Prohens att arbetsgrupperna inom regeringens sociala och politiska pakt för hållbarhet kommer att driva en långsiktig förändring. Hon betonade dock att omedelbara åtgärder mot bostadsbristen kommer att införas, utan att vänta på fullständiga strukturella förändringar. ”Dessa kommer att vara modiga beslut som uppnåtts genom konsensus”, sa Prohens, med tydlig hänvisning till den växande sociala oro över turismens påverkan på öarna.
Hon betonade att det finns ett växande och utbrett missnöje bland medborgarna, som signalerar att det är dags att sätta stopp för den ohämmade turisttillväxten. Prohens poängterade att åtgärderna kommer inte innebära en total omstrukturering av Balearernas nuvarande turismmodell.
Turism förblir en grundpelare
Trots ett stort behov av förändringar, underströk Prohens att turismen kommer att fortsätta vara den främsta ekonomiska drivkraften för Balearerna. ”Turismen är alltid välkommen och ska behandlas väl på våra öar. Den har varit och kommer att fortsätta vara den främsta källan till välstånd och inkomster för att bibehålla vårt välfärdssystem i många år framöver.”
Prohens påpekade också vikten av att stödja en omställning mot en mer hållbar modell. Näringslivet förväntas spela en avgörande roll i denna omställning medan regeringen vill leda processen genom att skapa gynnsamma förhållanden för innovation och investeringar. Detta ska ske genom förenklad lagstiftning och vad Prohens kallade en ”projektutvecklingsenhet”, vilken ska hjälpa till att påskynda viktiga initiativ för den ekonomiska utvecklingen.
2024: Ett starkt turistår
Under sitt tal reflekterade Prohens även över den aktuella turistsäsongen 2024. Besökstalen ökade med 6 %, samtidigt som turistutgifterna steg med 13 %. Denna ökning har också lett till en positiv utveckling på arbetsmarknaden där en stor andel av de nya anställningskontrakten nu är permanenta. ”56 % av de nya kontrakten är av högre kvalitet, vilket representerar en övergång till mer stabila anställningsformer på Balearerna”, konstaterade presidenten.
De åtgärder som ska implementeras för att motverka turistöverbefolkning på Mallorca och Balearerna är ett tydligt steg mot att balansera öarnas turistindustri och lokalsamhällets behov. Genom att både adressera trängseln och samtidigt främja en hållbar ekonomisk modell för framtiden, hoppas regeringen kunna bevara Balearernas attraktionskraft som en av världens mest populära turistdestinationer, samtidigt som man skyddar resurserna och samhällen som gör öarna så unika.
Källa: Ultima Hora
Bild: Deposit Photos
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR.
Relaterade Nyheter
Medborgare kan nu lämna förslag för att förändra turism-modellen
Exceltur lanserar 80 förslag för en hållbar turism i Spanien