Annons – betalt samarbete med JunkFree Cosmetics
När Rosita Huck började läsa innehållsförteckningarna på sin dotters skönhetsprodukter väcktes många frågor. Dottern hade känslig hud och Rosita ville förstå vad hon använde. I dag driver hon JunkFree Cosmetics på Mallorca – ett företag med fokus på kosmetiska oljor och kunder i flera generationer.
För den som har en tonåring hemma kan situationen kännas bekant. En ny läppolja dyker upp på TikTok, en snygg förpackning fångar uppmärksamheten och plötsligt står ännu en produkt på önskelistan.
Rosita Huck ville hjälpa sin dotter att göra mer genomtänkta val. Hon började läsa på om ingredienser och fundera över vad produkterna egentligen behövde innehålla. Även dottern var nyfiken. Varför var det så svårt att förstå innehållet i något så vardagligt som en läpprodukt?
Så småningom började de prata om att skapa egna produkter. Det blev starten för JunkFree Cosmetics.
Kosmetiska oljor i centrum för JunkFree Cosmetics
Rosita kontaktade ett kosmetiklaboratorium på ön. Tillsammans med en specialist började hon utveckla produkter med fokus på korta ingredienslistor.
Under arbetets gång återkom hon hela tiden till samma fråga: gick det att förenkla sammansättningen ytterligare?
– Jag sa hela tiden: ”Ta bort mer, ta bort mer, ta bort mer”, minns Rosita.
I dag står kosmetiska oljor i centrum för sortimentet. Body Oil, Cleansing Oil och Lip Oil är varumärkets tre huvudprodukter. Rositas mål är att erbjuda oljor av hög kvalitet med ingredienser som kunderna kan förstå.
Kroppsoljorna har en bas av sötmandelolja. Läppoljorna innehåller bland annat sötmandelolja, ingredienser utvunna ur oliver och sheasmör. Aromer av livsmedelskvalitet ger doft och smak.
På företagets webbplats förklaras vad varje ingrediens är och varför den finns med.
Även utseendet har varit viktigt. Rosita och hennes dotter ville skapa produkter som är härliga att använda och fina att ha framme. Dotterns perspektiv har spelat en viktig roll, från förpackningarnas utseende och känsla till förståelsen för vad som tilltalar hennes generation.
Inspirerat av dottern – för alla åldrar
Dottern var inspirationen bakom JunkFree Cosmetics, men Rosita vill vara tydlig med att varumärket riktar sig till alla åldrar. Bland kunderna finns tonåringar, unga vuxna och mammor. Enligt Rosita utgör vuxna numera en stor del av kundkretsen.
Själv använder hon produkterna i vardagen. En av hennes favoritkombinationer är läppenna och läppolja: lite färg från pennan och en glansig finish från oljan.
För Rosita handlar företagandet också om att uppmuntra till eftertanke. Hon vill att dottern ska kunna uppskatta skönhetsprodukter och samtidigt fundera över vad hon faktiskt vill använda, utan att varje trend leder till ännu ett köp.
Det engagemanget har även inspirerat till ett nytt projekt: en app som ska göra kosmetika och dess ingredienser lättare att förstå.
En ny app ska förklara kosmetiska ingredienser
JunkFree Scan App utvecklas tillsammans med ett IT-team och experter inom dermatologi och kosmetika. Enligt Rosita är lanseringen planerad till november.
Idén liknar Yuka, men med fullt fokus på kosmetika. Användarna ska kunna skanna en produkt eller söka efter en produkt eller ingrediens och få en tydlig, lättbegriplig förklaring.
Vad gör olika ingredienser med huden? Vad är hormonstörande ämnen? Och vad behöver huden egentligen? Det är några av frågorna som appen ska hjälpa användarna att förstå.
Rosita berättar att appen ska vara gratis och helt neutral, utan produktrekommendationer – inte heller för JunkFrees egna produkter.
Som mamma brinner hon för kunskap, särskilt när det gäller nästa generation. Hon vill att JunkFree ska bidra med information som hjälper människor att göra egna, välgrundade val.
Vardagen som företagare i San Agustí
Rosita kommer ursprungligen från Tyskland och bor på Mallorca med sina två barn. Till en början arbetade hon hemifrån, men det visade sig vara svårt att kombinera arbetet med familjelivet. Därför bestämde hon sig för att hitta en egen arbetsplats.
I dag har JunkFree Cosmetics sin bas i San Agustí. Lokalen fungerar som kontor, lager och showroom. Här packar Rosita beställningar och tar emot återförsäljare som vill bekanta sig med sortimentet.
Försäljningen sker främst på nätet. Det gör att hon kan planera arbetet kring familjelivet, samtidigt som lokalen samlar verksamhetens olika delar på ett och samma ställe.
Och samarbetet med dottern fortsätter. Det som började med frågor om innehållet i badrumsskåpet har blivit ett gemensamt projekt, format av två generationers erfarenheter och idéer.
Handla online eller boka ett besök
Du hittar produkterna och mer information på www.junkfreecosmetics.com.
Vill du titta förbi lokalen i San Agustí är det säkrast att boka tid hos Rosita i förväg. Mejla henne på [email protected].
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR










