Ytterligare två Michelinstjärnor till Mallorca

Vid Michelinguidens årliga utmärkelser för spanska restauranger som hölls på Barcelona International Convention Center i tisdags i förra veckan lades ytterligare två mallorcanska kockar och restauranger till de nio andra som behåller sina Michelin-stjärnor.

Under de senaste två decennierna har Mallorca åstadkommit en kulinarisk förvandling. Från gamla turisträtter till en av världens mest lockande destination och inte bara för det vackra landskapet, orörda stränder, kulturen och lyxhotell i världsklass utan också för den enastående matscenen.

Restauranger på Mallorca har skapat en imponerande  matkultur. De presenterar stolt lokalt odlade ingredienser, tillsammans med fisk, lamm, fläsk, frukt, grönsaker, nötter, oljor och öns egna viner. Genom att dra nytta av den rika matkulturen på ön har de lyckats skapa enastående maträtter som har blivit erkända av den gastronomiska referensboken, Michelinguiden.

I år belönades Mallorcas restauranger med 12 Michelinstjärnor och 2 Bib Gourmand.

De senaste tillskotten är:

De övriga restaurangerna med Michelinstjärnor på Mallorca är:

  • Benet och Jaume Vicens på Bens d’Avall, Sóller
  • Dins av Santi Taura i Palma
  • Maca de Castro restaurang i Puerto Alcudia
  • Adrián Quetglas restaurang i Palma
  • Marc Fosh Restaurant i Palma
  • Es Fum på St Regis Mardavall Hotel i Costa d’en Blanes
  • Zaranda av Fernando Arellano på Es Príncep Hotel i Palma
  • Voro med Álvaro Salazar i spetsen belönades med två stjärnor även i år. Ligger i Cap Vermell Grand Hotel i Canyamel
  • Fusion 19 med fusionskocken Javier Hoebeek, i Playa de Muro

Förutom Michelin-stjärnorna tilldelades två Bib Gourmand, ofta en föregångare till en framtida Michelin-stjärna.

  • Miceli , av Marga Coll. En familjedriven restaurang i byn Selva med massor av personlighet i ett charmigt stenhus där Marga föddes.
  • Can Boqueta av Kiko Martorell har länge varit en favorit för både invånare och besökare i Sóller.

Källor: Guide Michelin och MallorcanTonic

Bild: Deposit Photos

Missa inga nyheter! 

Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR. 

Relaterade Nyheter

24 restauranger på Mallorca rekommenderas av Guide Michelin

14 Michelinstjärnor till Balearerna

 

Annonser

Senaste nyheter

NYHETSBREV
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).