Vill du kombinera vandring med en god lunch så är Sa Foradada i Deia ett utmärkt alternativ. Sa Foradada är en långsträckt udde som reser sig på Mallorcas nordkust, där Tramuntana möter havet.
Det tar knappt 1 timme att gå ner till restaurangen från parkeringen vid Son Marroig och det är mödan värd. Vägen är bred och grusad och det bär nedför. Du behöver bara ha ett par bekväma skor typ gymnastikskor för att klara av vandringen.
Väl nere i Sa Foradada-bukten ligger restaurangen med samma namn, Sa Foradada. Nedanför finns det också möjlighet att ta sig ett dopp. Det är även en bra plats för snorkling eftersom det ligger skyddat mot vinden. Kolla upp så att det inte finns maneter bara.
Restaurangen är specialiserad på ris och paella tillagade i vedeldad grill, fisk och skaldjur, sallader och lokala desserter. Allt är så gott och utsikten är verkligen magisk! Vägen hem är det uppför som gäller men med ett glas vin till lunchen så känns det förvånansvärt lätt.
Boka bord till restaurangen här
Du kan också ta en privat båttur till Sa Foradada från Port de Soller. För mer information läs här
Tar du bilen så kan parkera bilen vid Son Marroig.
Relaterade artiklar
English