Nu är högsäsongen igång på Mallorca och turister och invånare fyller stränderna runt om på ön. Många väljer att hyra solstolar, parasoller och värdeskåp för att tillbringa en trevlig dag med skugga och bekväma solstolar på stranden.
Vad kostar det att hyra solstolar och parasoller?
Playa de Mur
I Playa de Muro kan du hyra en solstol eller ett parasoll en heldag för 5,75€. De flesta erbjuder ett paket som innehåller två solstolar och ett parasoll för 14,25€ per dag.
Calla Millor
Hyran i Calla Millor är däremot lite billigare. Priset för en solstol och ett paraply är endast 4,25€. Du kan också hyra ett värdeskåp för 1,25€ per dag.
Alcúdia
På stranden i Alcúdia betalar du totalt 13,50€ för två solstolar, ett parasoll och ett värdeskåp.
Peguera
För 12,50€ kan du hyra två solstolar och ett parasoll på Playa Tora i Peguera.
Palma
Stranden Can Pere Antoni i Palma är förmodligen den dyraste. En solstol kostar 6€ per dag och ett parasoll och ett värdeskåp kostar 7€. Ett paket med två solstolar, parasoll och värdeskåp kostar 19€ per dag.
Foto: Mallorca Nyheter
Källa: Diario de Mallorca
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR.