Vattenbrist är ett stort problem i många delar av världen. Och det gäller ofta här på Mallorca.
Vi tänker alltid på hur vi använder vattnet, till vad och hur mycket.
Under varma dagar när vattnet behövs som mest då ska vi använda minsta möjliga. Och då dunstar det som mest från vattenreservoarerna.
Just nu är vattenreserverna fyllda till 51% på Mallorca. Situationen är sämre än förra året då de var fyllda till 57%.
Enligt vädertjänsten Aemet regnade det normalt i juli. Tidigare i år, under nio månaderna i följd, har det regnat mindre än vanligt.
I en undersökning från FN kommer det inte att bli bättre med vatten framöver.
Ungefär 25% av jordens befolkning kommer att ha vattenbrist. Många länder har ett mycket torrt klimat, några länder slösar med vattnet de har. Andra skyddar inte sitt grundvatten så att det räcker under torra perioder.
FN:s undersökning visar vilka länder och regioner som riskerar vattenbrist på olika nivåer. Man har delat in risken i mycket hög, hög, medelhög, medellåg och låg.
Balearerna har risken hög!