En polisstyrka bestående av agenter från både den lokala polisen i Palma och den nationella polisen genomförde återigen en räd mot kåkstaden Son Banya. Syftet med operationen var att ta bort det stängsel som narkotikasmugglarna hade upprättat för att underlätta sin verksamhet och hindra polisens ingripanden.
Den lokala polisen i Palma skyddade sanerings- och byggföretag som arbetade med att avlägsna det olagliga stängslet och andra olovliga byggnader. Samtidigt genomförde agenter från narkotikagruppen räder där de beslagtog betydande mängder kokain, heroin, marijuana och andra droger.
Denna operation är ett resultat av avslöjanden från Ultima Hora, där den straffrihet som de kriminella klanerna som kontrollerar den största droghandeln på Balearerna åtnjuter exponerades. Invånarna vittnar om att Son Banya är en laglös zon där klanerna opererar utan rädsla för konsekvenser. De undviker att betala för el och vatten, bedriver drogförsäljning dygnet runt och ignorerar alla försök till kontroll.
Under de senaste veckorna har klanerna förstärkt sitt försvarssystem kring staden med bland annat metallstängsel för att skydda sina illegala verksamheter. De har även installerat LED-lampor för att underlätta för sina kunder att hitta ingångar och utgångar.
Nu har dessa installationer förstörts och rättsliga åtgärder har inletts mot de ansvariga för att ha byggt dem. Detta markerar en viktig framgång i kampen mot organiserad brottslighet och för att återupprätta lag och ordning i området.
Källa. Ultima Hora
Bild: Deposit Photos
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR.












