Under pandemin blev Hermanas Misioneras de los Sagrados Corazones de Jesús i Pollença kända för att sprida glädje och tröst genom sina upplyftande budskap på sociala medier under de 65 dagar långa larmtillståndet. Nu, fyra år senare, har de återvänt till rampljuset – denna gång genom att återuppliva sin grundläggande feministisk inriktning och erbjuda stöd åt kvinnor i utsatta situationer.
Klostret blir ett tryggt boende för kvinnor i kris
I takt med att klostret i Pollença har färre nunnor, har systrarna valt att öppna sina dörrar för kvinnor som är i akut behov av bostad. Den pågående bostadskrisen har slagit hårt mot många, och klostret har blivit en tillflykt för dem som står utan tak över huvudet.
”Vi hade några tomma rum i klostret, och istället för att låta dem stå oanvända, har vi omvandlat dem till boende för kvinnor i nöd. På så sätt återvänder vi till vårt ursprungliga syfte att stödja kvinnor,” berättar syster Teresa.
Ett kloster med lång historia och stark solidaritet
Systrarna grundade sitt kloster 1921, under en tid av religiös oro på Mallorca. Genom åren har de arbetat aktivt både lokalt och internationellt, bland annat genom att stödja barn i Rwanda och finansiera byggandet av utbildningscentra där. I Pollença har de länge varit en pelare av stöd, och deras kloster har alltid varit öppet för samhället, en aspekt som skiljer dem från andra ordnar.
Nunnorna anpassar sig till nutidens behov
I en värld där religiösa kallelser blir allt färre, har systrarna anpassat sitt uppdrag för att möta dagens behov. Deras kloster har blivit en plats för kvinnor som behöver tillfälligt boende när livet tar en oväntad vändning. Under det senaste halvåret har de hjälpt flera kvinnor som på grund av olika omständigheter, som att inte kunna betala hyran, har behövt någonstans att bo.
Nunnorna har också förvandlat gamla utrymmen i klostret för att skapa en funktionell och trygg miljö för sina gäster. Nya dörrar har installerats för att säkra både nunnornas och gästernas integritet. Samtidigt fortsätter de med sitt internationella solidaritetsarbete, särskilt genom sin årliga marknad, som i år hålls den 29 september.
Framtiden för Hermanas Misioneras i Pollença
Trots att flera av de ursprungliga systrarna nu är över 80 år, har två nya medlemmar från Rwanda anslutit sig till församlingen. Deras närvaro har gett nytt liv till klostret och hjälpt till med de dagliga sysslorna, både inom klostrets väggar och i de sociala projekt som systrarna driver. Systrarna planerar att fortsätta sitt arbete i Pollença i många år framöver.
En rörelse med rötterna i andlig feminism
Historikern Pere Salas, som har studerat systrarnas hundraåriga historia, betonar att deras uppdrag alltid har kretsat kring att stödja kvinnor, även om det till en början handlade om andlig vägledning snarare än social aktivism. Nu har deras arbete utvecklats till att omfatta ett mer progressivt och feministiskt perspektiv, vilket syns tydligt i deras arbete med att erbjuda boende åt kvinnor i nöd.
Källa: Ultima Hora
Bild:AI genererad
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR.










