En högst relevant fråga för turistberoende Mallorca. Svaret är naturligtvis att ingen vet, men industrin behöver ett datum att jobba mot.
Nu går diskussionerna höga.
– När 70% av Spaniens befolkningen är vaccinerad, vilket kan vara i slutet på sommaren. Det sa premiärminister Sánchez i ett möte med FN’s världsturistorganisation i slutet på januari.
– I juni eftersom vi kan vaccinera hela befolkningen på 3 månader och få en lokal immunitet. Det menar Armengol, ordförande i Balearernas regering.
– I början av april, till påsk, om hälsoläget är bra på Balearerna. Dessutom på de områden turisterna kommer ifrån, tycker ansvariga inom hotell- och flygindustrin. De planerar för flygkorridorer mellan orter med låg smittspridning och Mallorca.
– Först när smittläget är nere på 150 fall per 100 000 invånare under 14-dagar, säger Fernando Simón statsepidemiolog i landet. Nu är antalet fall över 800 i Spanien.
Så svårt är det just nu att veta när.
foto: Ultima Hora










