Månadens Gastro Star: Jordi Cantó på Sa Clastra

Mallorca står starkt på den gastronomiska kartan med 11 Michelinstjärnor, och i boken GASTRO STARS Mallorca porträtteras öns mest innovativa fine dining-kockar. I vår serie Månadens GASTRO STAR lyfter vi varje månad fram en av dessa stjärnor – med material och bilder direkt hämtade ur boken. Ulf Strömqvist är författare och Peer Eriksson fotograf och AD.

Jordi Canto´- med Mallorca som bas för kreativa utflykter
Att känna till sitt ursprung är det första steget mot att kunna sätta sitt mål”. Jordi Cantó har en stark filosofi för sitt skapande. Hans mallorkinska bakgrund, både som person och som matlagare, ger honom en stabil bas för kreativa utflykter till andra länder och matkulturer. Det finns en utgångspunkt och det finns något att återvända till. Med det inleds matupplevelsen hos Jordi på Sa Clastra, som ligger belägen i det vackra slottet Son Claret strax ovanför Calvia.

Smaksensationer och färgrikedom
Middagen inleds med fina appetizers. Små, vackra och i detalj fulländade skapelser presenteras och sedan avnjuts i en bit med fantastiska, ibland explosiva, smaksensationer. En färgrikedom förstärker upplevelsen. De vackra mellanrätterna benämns efter sina huvudingredienser – ibland en, ibland två. Tomatoe and basilicum, Lobster, Mackarel and prawn och Mallorcan lamb. Det blir en helkväll av visuella intryck och smaksensationer.

Jordi spelar på alla tangenter
Överraskningarna avlöser varandra och kontrasterna förhöjer upplevelsen. Jordi spelar på alla tangenter och det resulterar i små konstverk. Elegant, genomtänkt, balanserat. Några extra ord får Oyster and beef, en sensationell rätt där land möter hav i djupa smaker och kryddiga toner.

Roots & horisons
På menyn talar Jordi Cantó om ”Roots & Horisons”. Rötterna och ursprunget är Mallorca. Horisons är alla influenser han tar till och med sig från olika delar av världen. Det har verkligen blivit både roots and horisons. Så blir det även när dessertavdelningen inleds. En len mousse med krispig topp, vilande på en knallgrön spegel med ingefärston är ett av ett antal bra exempel. Den fantastiska gastronomiska resan avslutas på ön, vilket understryks av Mallorca-porslinet den flerdelade dessertavslutningen serveras på.

Läs mer i Gastro Stars Mallorca

Vill du läsa mer om öns gastronomi?
I boken GASTRO STARS Mallorca möter du öns främsta Michelinkockar – med porträtt, menyer och fotografier.
Boken finns bland annat hos Rialto Living i Palma och på utvalda hotell och vingårdar.

Följ Månadens GASTRO STAR

Vill du upptäcka fler kockar som formar Mallorcas gastronomiska framtid?
Följ vår serie Månadens GASTRO STAR – en ny artikel publiceras sista fredagen varje månad här på Mallorca Nyheter.

Text: Ulf Strömqvist

Bild: Peer Eriksson

Missa inga nyheter!

Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR. 

 

Annonser

Senaste nyheter

NYHETSBREV
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).