Sommaren i Magaluf har enligt Calviàs stadshus varit ”fridfull”. Det stök som tidigare präglade orten har minskat. Lagen om ansvarsfull turism, kommunala regler och ökad polisnärvaro har bidragit till en mer ordnad miljö.
Hotellägarföreningens ordförande Mauricio Carballeda beskriver året som en ”konsolidering” av den omvandling som inleddes för 14 år sedan, när Meliá Hotels International lanserade sina planer för området. Den traditionella brittiska festturismen har minskat, i dag syns fler familjer och besökare med högre köpkraft.
Hotellen har haft något färre bokningar än 2024, men högre priser har kompenserat. Intäkterna matchar fjolåret och september väntas nå en beläggning på 85 %. Prognosen för oktober är också god. ”Vi återgår till siffrorna före pandemin”, säger Carballeda.
Calvià satsar på smart turism
Samtidigt har Calvià, Mallorcas största turistkommun, investerat 3,2 miljoner euro i projektet Smart Tourist Destination. Målet är att förbättra både hållbarhet och besöksupplevelse med hjälp av teknik.
Stränderna i Palmanova, Magaluf, Peguera och Santa Ponsa har fått 14st AI-styrda kameror som övervakar beläggningen i realtid. Ett nytt bokningssystem för solstolar, parasoller och balinesiska sängar ska lösa problemen med uthyrning.
Hållbara stränder
Borgmästare Juan Antonio Amengual framhåller att motoriserade aktiviteter tagits bort på alla stränder utom Magaluf, samtidigt som badzonen utökats till 200 meter. Dessutom finns sju stationer för miljö- och väderdata, 16st smarta bojar för vattenkvalitet och 60st akustiska sensorer har installerats.
”Vi har bättre stränder och är en mer attraktiv destination för både turister och invånare”, säger borgmästaren.
Källa: Majorca Daily Bulletin
Foto: Mallorca Nyheter
Missa inga nyheter! Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev HÄR.
Relaterad artikel:











