Son Sant Juan i Palma är Spaniens tredje största flygplats efter Madrid och Barcelona.
Under de senaste tio åren har närmare en kvarts miljard resenärer passerat genom flygplatsen.
I fjol sattes nytt rekord med 28 miljoner resenärer. I år kommer ungefär lika många att flyga till och från Palma.
Så inte undra på att slitaget på terminalbyggnaderna är hårt. Därför har ägaren av flygplatsen – börsnoterade AENA – i dagarna presenterat en plan för en genomgripande renovering och modernisering.
Och man håller inte igen. Inte mindre än 120 miljoner euro ska plöjas ner i byggnaderna till slutet av 2019.
Den genomgripande upprustningen kommer att koncentreras till kommande vinterhalvår, då trafiktrycket är lägre. Men räkna med omvägar för att nå din gate ända till slutet av nästa år.
Kort om byggherren. AENA är världens största operatör av flygplatser.
Förra året reste 265 miljoner resenärer till och från bolagets 46 flygplatser. Årsvinsten blev drygt 1,2 miljarder euro. AENA har drygt 8 000 anställda.