De magiska kungarna (Los Reyes Magos) skickar sina betjänter i förväg för att ta reda på vad barnen önskar sig. Betjänterna kommer till Plaça Cort söndagen 3 januari klockan 12. Då kan barnen lämna sina önskelistor och bli fotograferade.
En halvtimme innan (11.30) blir det barnteater på samma ställe.
Två dagar senare (5 januari) omkring klockan 18, anländer de magiska kungarna och deras följe med båt till gamla hamnen i Palma.
För att fira deras ankomst visar Circo Alegria spännande akrobatik. Sedan börjar paraden, som i år har ett nautiskt tema, med många nya vagnar.
Kungarna Kasper, Melker och Baltasar samt deras följe, kör i eskort genom Palma. Vägen är fylld av musik, magi och karameller.
De börjar på Pl. Reina, Paseo del Born, Unión, La Rambla och så till Paseo de Mallorca, Jaime III ner och åter till plaça Reina för att sluta på Pl. Cort omkring klockan 21.