Katalonien får EU-besked

Katalonien ska genomföra en folkomröstning 1 oktober, huruvida katalanerna vill vara kvar i Spanien eller bilda ett eget land.

Något naturligtvis Spanien motsätter sig och EU har slirat på sina besked.

Kommissionens ordförande Junker har nu sagt att ”i samma stund en ny stat uppstår inom EU, måste man ansöka om nytt EU- medlemskap”.

Tydligheten har vuxit fram efter Brexit, det som inte kunde hända, håller nu på att hända.

I och med Storbritanniens utträde har Spaniens ställning stärkts. Dels beroende på storleken av antal invånare och dels på att ekonomin åter är på fötter.

Tidigare kunde de fyra största medlemsländerna i EU, Tyskland, Frankrike, Italien och Storbritannien diskutera ihop sig och veta att man hade mer än 50% av EU medborgarna bakom sig.

Efter Brexit kommer de tre kvarvarande länderna inte upp i 50%. Tar man med Spanien i diskussionerna har man 70% av medborgarna med sig.

Spanien har sagt att man kan tänka sig att erkänna ett självständigt Skottland som EU-medlem på villkor att det inte blir ett prejudikat i fråga om Katalonien.

I utbyte får Spanien EUs stöd i tvisten med Storbritannien om Gibraltar.

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Senaste nyheter

Månadens mallorkinska vin

Ses Talaioles är en vacker egendom på östsidan, med utsikt över Porto Cristo och havet. Här har familjen de Waal med höga ambitioner producerat i huvudsak röda viner sedan början

Läs mer »

Gatuförsäljare utbildas för att hitta jobb

Det baleariska ministeriet för sociala frågor och en välgörenhetsorganisation, Fundació Patronat Obrer, har startat ett 2-årigt utbildningsprogram för att hjälpa olagliga gatuförsäljare att hitta jobb och reglera sin situation i

Läs mer »
NYHETSBREV
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).