Många personer har drabbats av små bett från fiskar i samband med bad på Mallorca. Ökningen av havstemperaturen gör att de yngsta fiskarna av arten sparider tappar räddslan för människor när de letar efter mat.
Ron Farage, från Palma Aquarium, säger: ”Du ska inte vara rädd, de är inte giftiga och det gör inte ont och det har en rationell och vetenskaplig förklaring. Det är fiskfamiljen sparider (Sparidae) och som alltid funnits i dessa vatten som biter. De har små tänder, är allätare och hungriga, men helt ofarliga. Ökningen av havstemperaturen gör dem mer hungriga och mindre rädda även för människor. Fiskarna är små och unga, de vuxna exemplaren är mer rädda för att närma sig kusten och för människor”.
Ron Farage, säger vidare: ”Om någon har ett sår eller en sårskorpa kommer de av nyfikenhet att bita, det fångar deras uppmärksamhet liksom torr hud”.
Foto: Depositphotos
Källa: Ultima Hora
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR.