Ekonomin under hård press

För tre veckor sedan trodde etablerade ekonomer i Spanien att Balearernas ekonomi ”bara” skulle minska med 2,73 (!) procent i år.

Det betyder ungefär 900 miljoner euro eller 750 euro för varje öbo. Kännbart, men knappast en katastrof för de flesta. 11 000 jobb skulle försvinna. Av en halv miljon.

Sedan dess har regeringen Sánchez skärpt nödläget och tillät bara arbeten som var absolut nödvändiga. Som hälsovård och livsmedelsproduktion.

Så därför kommer det inte som en överraskning, att Balearernas regering, näringsliv och fack i slutet av mars tecknar en mycket dystrare bild av öarnas ekonomi.

Nu blir siffrorna riktigt tunga.

I euro är uppskattningen att Balearernas samlade inkomster minskar med minst 1,7 miljarder. Och som mest med 3,2 miljarder euro. Utslaget på varje öbo med allt från 1 400 euro till 2 700 euro.

Alltså prognoser eller kvalificerade gissningar som ligger på ett minus mellan fyra och tio procent för regionens samlade produktion av varor och tjänster (BNP) i år.

Mycket talar för att Balearerna tillsammans med Kanarieöarna är de två autonoma regioner som får mest stryk ekonomiskt så länge coronaviruset sätter Spanien på nödvändig sparlåga.

Beroendet av turismen kan inte visas upp tydligare. I princip stängda flygplatser och hotell betyder noll inkomster för många.

Texten är uppdaterad 14 april klockan 09.00.

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Senaste nyheter

Överetablering av fastighetsmäklare på Mallorca

Fastighetssektorn på Mallorca har genomgått en betydande förändring, med en märkbar ökning av nya fastighetsmäklarkontor, särskilt utländska och lyxiga, enligt José Miguel Artienda, ordförande för API-föreningen för fastighetsmäklare. Hans Lenz

Läs mer »

Adventsstämning i Palma

Julbelysning, julkrubbor, julmarknader och julmusik! Mallorcapodden ger de bästa tipsen för att fånga adventsstämningen på Mallorca. Dessutom får Helena och Catharina massor av skrattanfall, särskilt när Mick Jagger drar ner

Läs mer »
NYHETSBREV
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).