Cykelturismen blomstrar på Mallorca

Mallorcas vägar har varit fulla av cyklister från hela Europa sedan flera veckor tillbaka. Cykling har även lockat amerikanare tack vare de nya flygförbindelserna samt asiater, australiensare och kanadensare.

Höjdpunkten för denna säsong är cykelloppet den 29 april: Mallorca 312. Ett lopp med 8000 cyklister där nummerlapparna sålde slut på 10 timmar. Dessa cyklister får såklart sällskap av fans och följeslagare vilket innebär att en stor mängd hotell och restaurangbokningar skett. Särskilt i och runt Playa de Muro där loppet startar.

Många anser att Mallorca är en av de bäst lämpade destinationen för cykling, både på grund av öns klimatförhållanden och för de vackra vägarna där du kan hitta allt från stora slätter till det kuperade Serra de Tramuntana. Ön har verkligen blivit ett paradis för alla cyklister och lockar både amatörer och professionella.

Många områden, som exempelvis runt Playa de Palma och Alcudia, har tagit fram anpassade hotellerbjudanden för att förlänga säsongen och erbjuder hotell till cyklister även under vintersäsongen. Cykeltävlingar, triathlon, Ironman och andra tävlingar har orsakat en stor tillströmning av denna typ av turism som är som störst under våren och hösten. På vintern kommer proffsen för träningsläger och stannar oftast i flera veckor. Mallorca ser positivt på utvecklingen och har senaste året rustat upp vägar, förbättrat säkerheten och skyltningen.

 

Källa: Ultimo Hora

Foto:Pixabay

 

Relaterade nyheter

https://mallorcanyheter.com/event/mallorca-312-2/

https://mallorcanyheter.com/event/cykelloppet-6-points-challenge/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annonser

Senaste nyheter

NYHETSBREV
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).