Bar La Sang – en av de bästa naturvinsbarerna?

I hjärtat av Palma, strax ovanför Plaza Espana, finner du en äkta skatt för alla som uppskattar naturvin. Bar La Sang, en avslappnad och charmig bar som grundades av den unge svensken Lukas Lundgren och hans fru Eritrea år 2019. Denna pärla erbjuder en imponerande vinmeny med över 400 olika sorter, samtliga noga utvalda från Europa.

När Lukas och Eritrea öppnade sin bar fanns det endast tre naturvinsproducenter på ön. Idag finns hela 20 stycken, med Cati Ribots vingård som en av de mest framstående pionjärerna på Mallorca.

För den nyfikne vinälskaren som ännu inte hittat rätt är La Sang den ultimata platsen att utforska naturvinets värld. År 2021 belönades Bar La Sang med utmärkelsen “En av de 10 bästa naturvinsbarerna” i Spanien av El Pais/El Comidista och New York Times har även inkluderat den i sin reseguide.

Barmenyn är säsongsbetonad och ändras dagligen och är baserad på färska råvaror som inhandlas på den lokala marknaden. La Sang samarbetar med olika pop-up kockar, vilket innebär att olika kockar kommer in och bjuder på sina kulinariska färdigheter. Håll dig uppdaterad genom att följa deras nyheter på instagram eller FaceBook .

Till sist, för att nämna ortsanknytningen, tidigare låg La Sang i en liten lokal på Calle Costa de la Sang, därav namnet på baren. Mot slutet av 2022 flyttade de till sina nuvarande lokaler på Carrer Antonio Fronteras 22. Där fortsätter La Sang att vara en oas för naturvinsentusiaster och matälskare.

*”Naturvin eller Vin Nature, är ett ganska nytt fenomen i vinvärlden. Rörelsen startade i Beaujolais på 60-talet av unga vinmakare som ville göra vin ”som smakade som förr”, utan tillsatt svaveldioxid och andra ämnen. I början av 2010-talet började vinkonsumenterna på allvar få upp ögonen för begreppet och intresset ökade snabbt som en motreaktion till tillsatser i viner och ett ökat intresse för hållbarhet och vegetarisk kosthållning.”

Bild: Bar La Sang och Mallorca Nyheter

Missa inga nyheter! Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR

Relaterade Nyheter

New York Times presenterar reseguide till Mallorca

 

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Senaste nyheter

Kris på Balearernas larmcentral 112

Enligt CGT-facket står Balearernas 112-larmcentral inför en allvarlig situation med anledning av nedskärningar i bemanning och försämring av arbetsförhållanden. Centret, som är en nödvändig tjänst, är drabbad av ständiga nedskärningar

Läs mer »

Uber sänker sina priser

Uber, det amerikanska taxiföretaget, har varit på Mallorca sedan i juni och lanserar nu tjänsten Uber X med mindre fordon och lägre priser. Den nya tjänsten kommer prismässigt konkurrera direkt

Läs mer »
NYHETSBREV
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till mallorcanyheter@gmail.com
(Glöm inte att titta i din skräppost).