Alla vill åka till Mallorca för att ha semester och njuta av det fina vädret, vackra omgivningar och sköna bad.
Hur går det för dem som har ett handikapp som gör att de sitter i rullstol? Det är en fråga som några av våra läsare har bett oss undersöka.
Vi vill se om det finns boende på Mallorca som är anpassat till en person i rullstol, som kan stödja tillfälligt på sina ben. Att kunna stödja tillfälligt gör stor skillnad.
Ett grundläggande minimibehov är att det sanitära fungerar, ett wc med armstöd, tvättställ som är i rätt höjd med plats för ben under. Dessutom att tvål och papper kan nås. En dusch med pall och kranar i rätt höjd. Inga trösklar eller trappor i själva boendet. Hårda golv som kan rullas på, finns en kort trapp behövs ramp. Tillgång till gemensamma ytor som matsal. Om man bor vid bad att det går att nå med rullstol.
Måttliga krav!
Vi har frågat researrangörer, resebyråer, några rullstolsburna gäster och hotell.
Från både Vingresor och Apollo har vi fått svar där de rekommenderar specifika hotell.
Ving erbjuder Sunwing i Cala Bona där det finns handikapplägenheter, dessutom har de tre hotell i Alcudia som passar, Viva Bahia, Viva Sunrise och Viva Tropic.
Apollo har sina hotell i S’Albufera, (Prinsotel La Dorada), Alcudia (Sol Alcudia Center) och Magaluf (Sol Barbados) samtliga är anpassade både inom- och utomhus.
Dessutom har läsare rekommenderat hotell i Can Pastilla, Hotel El Cid och HM Tropical.
Vi har hittat massor av hotell med rum som är anpassade ”i viss mån” till rörelsehindrade men inte till rullstolsburna. Dörröppningen kan ha rätt mått men man kommer inte åt handfatet osv.
Sedan kan rummet fungera men det hjälper inte långt om man inte kommer till matsalen eller badet.
Att hitta en lägenhet eller villa för att hyra verkar däremot riktigt svårt. Du måste nog kunna skicka en person som kan kontrollera det som utlovas.
Väl framme på flygplatsen i Palma ska service och transport fungera. Enligt våra läsare är servicen excellent på flygplatsen och det finns mycket bra hcp-transporter, se bara till att boka.
Vårt råd är kolla detaljerna på ditt tänkta boende, så det fungerar. Fråga säljaren, ring till hotellen, be om foton och ta skriftligt på vad de lovar.
En resa till Mallorca ska vara en njutning, för alla!
Tusen tack för all hjälp, Leif, Jennie, Rolf, och Ywonne.