Exmakarna Kallentofts spännande deckarserie föds på Mallorca

Exmakarna Mons och Karolina Kallentoft debuterar som deckarduo med ljudboken Vargen vakar i mörkret, som släpptes exklusivt på Storytel i tisdags, den 19 november. Berättelsen utspelar sig sommaren 1994 i den lilla byn Ormaryd i Smålands djupaste skogar, där en kvinna hittas brutalt mördad. Är det en människa eller en varg som ligger bakom?

Ljudboken är en förhistoria till spänningsromanen Mörkret faller över skogen, som ges ut av Norstedts i maj 2025. För Mons, en etablerad författare med närmare 30 böcker bakom sig, markerar detta starten på en ny serie. För Karolina är det en spännande debut som författare. “Mons är en litterär förebild för mig, och vi fann snabbt en metod för att skriva tillsammans,” säger Karolina. Mons tillägger: “Materialet var för bra för att slängas.”

Lyssna på Vargen vakar i mörkret – Specialerbjudande

Storytel erbjuder just nu ett specialerbjudande för Vargen vakar i mörkret, där nya användare kan lyssna gratis i en månad. Besök kampanjsidan HÄR och ta del av erbjudandet!

Mallorca – En kreativ bas för Kallentoft-duon

Sedan 2012 har Mons och Karolina haft Mallorca som bas, lockade av den spanska kulturen och öns skönhet. Redan innan de flyttade till ön tillbringade de tid här under en månad i Puerto Sóller 2005 då Mons skrev sin framgångsrika ”Malin Fors-roman” Midvinterblod.

Efter att ha haft många fantastiska år på Mallorca känner Mons nu att han vill vidare för att hitta ny energi och inspiration. Han drömmer om att utforska städer som Paris, New York och London. Karolina däremot är fortfarande förälskad i sitt liv på ön och njuter av Palmas caféer, barer och promenadstråk längs havet.

Mallorcas charm i fokus

Karolina uppskattar de små, klassiska spanska restaurangerna som El Bungalow och La Consentida, och när hon vill fira något blir det Aromata. Mons håller sig aktiv med löpturer längs Palmas stränder och tipsar gärna om tapasställen långt ifrån turiststråken som Bar Andaluz i Arenal, där samma familj har serverat autentiska rätter i över 35 år.

Med Vargen vakar i mörkret introducerar Mons och Karolina Kallentoft en suggestiv och fängslande värld. För Karolina är det starten på en ny karriär, medan Mons fortsätter att utforska nya kreativa uttryck.

Foto: Magnus Ragnvid/Storytel

 

Annonser

Senaste nyheter

NYHETSBREV
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).

Annonser
Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).