Den 23–25 oktober bjuder Consell på Mallorca in till tre dagar med vin, lokala delikatesser, hantverk och festligheter. Den traditionella vin- och höstmässan, Fira de Tardor, lockar både vinintresserade och barnfamiljer.
Consell är känt för sina vingårdar och sin långa vintradition. Under helgen arrangeras den 23:e vinmässan och den 29:e höstmässan. Besökarna får möjlighet att upptäcka mallorkinska viner, smaka lokala specialiteter och uppleva byns traditioner.
I år deltar dessutom fler vingårdar än tidigare.
Program i korthet
Fredag 23 oktober
Festligheterna inleds med konstutställningar, musik och provsmakningar. På kvällen erbjuds bland annat provsmakning av lokala ostar och livemusik på Plaça Major.
Lördag 24 oktober
Dagen bjuder på aktiviteter för hela familjen, barnmarknad, underhållning och traditionell mallorkinsk dans. Klockan 21.30 arrangeras en correfoc, ett spektakulärt eldtåg med utklädda demoner, trummor och gnistor.
Söndag 25 oktober
Kl 10.30 öppnar den stora vin- och höstmässan på Plaça Major. Här samlas lokala vinproducenter, hantverkare och matutställare. Det finns även möjlighet att delta i vinprovningar och olika workshops.
Festligheterna fortsätter under eftermiddagen och kvällen med livemusik och DJ:s.
Praktisk information
När: 23–25 oktober 2026
Flera aktiviteter är gratis. Vissa provsmakningar och workshops kostar extra och kräver förbokning.
Hela programmet HÄR
Fler evenemang på Mallorca hittar du i vår KALENDER.










