Nu är vi tillbaka på Calle San Miguel nr 30, ungefär där vi slutade förra gången. Här fortsätter butikerna på rad från både nationella och internationella kedjor.
Modekläder hittar du hos Pull & Bear. De har ett ungdomligt avspänt mode för både män och kvinnor. Bershka säljer det absolut senaste till unga konsumenter. Båda företagen ingår i Zara-koncernen.
Trots namnet är Brownie en del av en spanskkedja som startade i Barcelona 2006. De säljer avslappnade kvinnliga kläder på C/ San Miguel nr 29.
Snipes ser ut som ett amerikanskt företag med stora basketspelare i reklamen. Men skenet bedrar, det är en tysk kedja som säljer märkes sneakers. Ett annat sportigt mode finns hos New Yorker (nr 39) också ingår i en tysk kedja.
Den mallorkinska affären Joyeria Miró finns på två adresser på C/ San Miguel, nummer 35 och 53. Företaget startades av bröderna Pedro och Juan Miró på Calle Oms 1932. 1935 öppnade de en affär på C/ San Miguel.
Bröderna var musiker och spelade i pausen på biografer. När de skulle bilda familj ville de kunna kombinera arbetet med ett familjeliv. En av fruarnas familj hade traditioner inom urmakeri. Idag har bägge affärerna både klockor och smycken.
Företaget drivs vidare av tredje generationen som satsar på framtiden med planer på e-handel.
Tidigare artiklar hittar du i huvudmenyn under lokala nyheter/ shopping.