Palmas ikoniska hamnområde får ett rejält lyft när nya Club de Mar står redo att välkomna besökare. Den 83 miljoner euro dyra satsningen är till 99 % färdig och väntas invigas officiellt nästa månad, lagom till att renoveringen av Paseo Marítimo går in i sin slutfas.

Den nya versionen av Club de Mar är resultatet av en omfattande 360-gradersuppgradering som påbörjades 2020. Projektet har utformats med både hållbarhet och högsta servicenivå i åtanke – en förening av modern elegans, teknisk innovation och respekt för miljön. Ett viktigt steg i förnyelsen är att klubben nu öppnas upp för staden Palma, i stället för att som tidigare vara avskild bakom barriärer. Den smälter därmed samman med det omgjorda promenadstråket Paseo Marítimo och blir tillgänglig även för allmänheten och kryssningspassagerare.
Komplexet består av fyra byggnader – tre sammankopplade och en fristående – med marina kontor, restauranger, barer, åtta butiker, nattklubb och underjordisk parkering. Flaggskeppsbyggnaden Tramuntana binds samman med Llevant och Ponent via eleganta gångvägar. Den separata byggnaden Migjorn rymmer nattklubben och parkeringen.

Restaurang- och nöjesutbudet blir ett nytt dragplåster. Klubbmedlemmar får tillgång till poolservering och en exklusiv hälsorestaurang, medan huvudrestaurangen bjuder på genomtänkt kvalitetsmat i en avslappnad miljö. Tre kända kockar är i slutfasen för att ta över köket – utan stjärnhets, men med höga ambitioner.
Kvällstid förvandlas området till ett pulserande nöjescenter med drinkar, DJ:s och dans – perfekt för en stilfull utekväll vid havet. Nattklubben öppnar senast i december.
Inredningen blandar retro-elegans med modern komfort: trä, lavasten och läder möter naturligt ljus och växtbeklädda ytor. Allt med en känsla av 1800-talets lyxkryssare. Stora grönområden ger plats för avkoppling, och Club de Mar erbjuder plats för yachter upp till 170 meter – med full service, stormarknad och exklusiva bekvämligheter.
Anläggningen ska vara i full drift till sommaren 2026. Efter flera års byggutmaningar – inklusive pandemin, entreprenörers konkurser och prisökningar till följd av Ukrainakriget – är det nya Club de Mar redo att återta sin plats som ett av Palmas mest exklusiva nav för lyx, fritid och nöjen.
Källa: Majorca Daily Bulletin
Bilder: Christopher Ritter
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt veckovisa, kostnadsfria nyhetsbrev HÄR!
Relaterade Nyheter
Paseo Marítimo slutförs till den 16 april – invigs i oktober











