Tyska livsmedelsjätten Lidl med 23 stormarknader på Balearerna satsar nu på närproducerad mat.
En uppskattad åtgärd av öarnas jordbrukare och djuruppfödare.
Balearernas producenter av jordbruksprodukter är inga storföretag utan ofta små och familjedrivna. De saknar finansiella muskler att satsa på dyrbar marknadsföring samtidigt som försäljningskanaler måste till för att få avsättning för produkterna.
Och det nationella nödläget har betytt mer bekymmer.
Den här besvärliga situationen Lidl vill hjälpa till att lösa. Genom att vidga sitt sortiment med baleariska jordbruksprodukter.
Som potatis, mjölk, frukt och grönsaker.
Lidl har sedan flera år samarbetat med Balearernas jordbrukare och odlare. Inte bara för att öarnas konsumenter ska hitta deras produkter på butikshyllorna. Lidl Baleares har också exporterat till Tyskland, Frankrike och Italien.
Och nu är planen att ännu tydligare exponera de lokala livsmedelsproducenterna.
Jordbrukssektorn står bara för 0,5 procent av Balearernas regionala produktion av varor och tjänster. Uppskattningsvis 165 miljoner euro. Men lokalt kan jordbruket spela en viktig roll.
Som exempelvis potatisodlingarna i Sa Pobla.