Hej Mattias!
Jag och maken sålde en liten lägenhet i Port de Pollença den 16 januari 2025. 3% av köpeskillingen är avsatt till den spanska skattemyndigheten och förfogas av köparens advokat. Men vem kan räkna ut det exakta beloppet som skall betalas in? 3% kanske inte är tillräckligt? Du skriver att 19% av vinsten ska betalas i Spanien och 3% skall betalas till den svenska skattemyndigheten och jag antar att försäljningen ska deklareras i år i Sverige.
Om du har möjlighet att ge mig en hänvisning vore jag mycket tacksam.
Med vänlig hälsning
Lucie Hedberg
Hej Lucie!
Tack så mycket för ditt mail och din relevanta fråga.
Det är helt rätt att om du inte är skatteskriven i Spanien så ska köparens ombud hålla inne 3 % av köpeskillingen och betala in det på erat skattekonto för att säkerställa att den spanska staten får sin reavinst. Detta ska ses som en delbetalning av reavinstskatten. Om reavinstskatten överstiger detta belopp ska ni betala in mer pengar till den spanska staten. Om reavinstskatten är mindre så får ni tillbaka pengar.
Jag skulle rekommendera att du anlitar en gestoria eller advokat som kan hjälpa dig att räkna ut reavinstskatten. Det är samma regler som i Sverige avseende att du utgår från vad du fick när du sålde och får göra avdrag för försäljningskostnader, såsom mäklararvode etc. Det du ska jämföra emot är vad ni gav för lägenheten och de kostnader som uppkom i samband med köpet såsom advokatkostnader, transmissionsskatt etc. Det kan vara svårt att få avdrag här i Spanien för renoveringar som är gjorde under tiden ni har ägt lägenheten. Där är det lättare i Sverige.
Från tillträdesdagen så har du fyra månader på dig att lämna in reavinstdeklarationen här i Spanien. I Sverige så gäller kontraktsdagen och skrev ni kontrakt under 2025 så ska reavinsten i Sverige redovisas i maj i år.
Med vänliga hälsningar
Mattias
Har du fler frågor eller om du vill ha hjälp att hitta din bostad är du välkommen att maila mig på: [email protected]
Fler frågor och svar hittar du HÄR










