Att åka kommunalt till Palmas sjukhus Son Espases tar lång tid.
Resultatet har blivit att de flesta tar bilen. Det orsakar fulla parkeringsplatser som i sin tur har lett till ”panik” parkeringar och stora klagomål. Under en period var man tvungen att betala för parkeringen. Nu är avgiften borttagen med nya problem som följd.
För att besöka sjukhuset görs cirka 30 000 resor varje dag.
Ansvarig minister, Marc Pons, har berättat att man har börjat arbetet med att förlänga tunnelbanelinjen som ska gå fram till sjukhuset. Nu slutar den vid Balearernas universitetet (UIB).
När det hela är klart, preliminärt 2021, kommer det att ta 13 minuter att åka från Plaça España till Son Espases. Då har nya tunnelbanesträckan kostat minst 31,6 miljoner euro.
En del av ambitionen hos Balearernas regering att minska bilåkandet på ön med 20% och öka kollektiva åkandet från 8 till 13% fram till år 2025.