Restaurangägare på Mallorca slår larm, sommaren 2025 har varit ovanligt svag. Juanmi Ferrer, ordförande för CAEB Restauración, varnar för att hundratals restauranger kan tvingas stänga innan årets slut. Jämfört med tidigare år har kundantalet kraftigt minskat – i vissa områden, som Port de Sóller och Sant Elm, upp till 40 % färre besökare.
Även om turister fyller gatorna, väljer många bort restaurangbesök. Ferrer kallar dem ”smörgåsturister” – resenärer med stram budget som istället för restaurangbesök köper enklare mat i butik. I Palma har antalet restauranggäster minskat med i snitt 8–10 %, och utgifterna per bord har sjunkit med 10–12 %.
Höjda kostnader – lägre intäkter
Samtidigt som gästerna minskar, ökar restaurangernas kostnader. Skatter, hyror, råvaror och löner har stigit, vilket gör det svårt för många verksamheter att gå runt. Förra året stängde 370 restauranger – i år kan det bli ännu fler.
“Vi har inte haft en så dålig sommar sedan före pandemin”, säger Ferrer. Han varnar för en mörk vinter där många restauranger tvingas slå igen för gott, särskilt på hårt drabbade platser som Paseo Marítimo i Palma.
Källa: Ultima Hora
Foto: Mallorca Nyheter
Missa inga nyheter! Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev HÄR.









