Loading Events

This event has passed.

april 28 @ 09:00 - 20:00

Fira del Llonguet

Fira del Llonguet den älskade smörgåsen från Mallorca firas med en mässa söndagen den 28 april, denna mässa firas årligen i stadsdelen Es Pil·larí  i utkanten av Palma .

Här kan du njuta av den typiska mallorkinska llonguet smörgåsen med en mängd olika typer och fyllningar som den traditionella sobrasadan, utsökta lokala ostar, ansjovis, räkor och andra delikatesser, varje mun full är en explosion av smaker.

Det bästa med denna mässa är passionen och engagemanget med vilken varje llonguet förbereds och presenteras för kunden. Alltid anpassa sig efter deras preferenser och smaker. Mästarbagarna är inte bara hantverkare, utan även kulinariska konstnärer som förvandlar enkla råvaror till autentiska ätbara mästerverk.

Men Fira del Llonguet är mycket mer än bara en gastronomisk utställning. Det kompletteras med föreställningar av xeremiers, gatushower och artister som sätter en festlig och livlig touch till atmosfären.

Plats : Carrer El Pillarí, Palma

Tid : kl. 09.00 till 20.00

Pris : gratis inträde

 

 

 

Prenumerera på vårt veckovisa nyhetsbrev!

Får du inget bekräftelsemail – hör av dig till [email protected]
(Glöm inte att titta i din skräppost).